Το ντέρμπι της 26ης μεταξύ ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, νικητής αναδείχθηκε η ομάδα του Πειραιά με 1-3.
Ιστορική νίκη του Ολυμπιακού στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ, καθώς είχε ΤΟ αήττητο μέσα στην έδρα της «OPAP ARENA».
Ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένος να πάρει το ματς, καθώς οτιδήποτε άλλο αποτέλεσμα τον άφηνε βαθμολογικά μακριά από ΠΑΟ και ΑΕΚ.
Ο Μουκουντί παίκτης της ΑΕΚ στο 50΄ λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 0-1 υπερ του Ολυμπιακού.
Πριν καλά καλά συνέλθουν οι παίκτες της ΑΕΚ με το αυτογκόλ, έρχεται και δεύτερο γκολ στο 53΄με σκόρερ τον Μπακαμπού.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας επιθετικά έβαλε και τρίτο γκολ στην ΑΕΚ στο 68΄ με σκόρερ τον Κανός.
Δυστυχώς στο 70ο λεπτό, ο Μπιέλ έφαγε κόκκινη κάρτα, και στέρησε τον Ολυμπιακό να πετύχει και άλλα γκολ στο τέρμα της ΑΕΚ.

Στο 81' ο Τσούμπερ πέτυχε το μοναδικό γκολ της ΑΕΚ και μείωσε 1-3.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα / 4-4-2): Αθανασιάδης, Χατζισαφί (73' Φερνάντες), Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (65' Γκαρσία), Άμραμπατ (65' Ελίασον), Γιόνσον (65' Τσούμπερ), Πινέδα, Αραούχο.
Ολυμπιακός (Μίτσελ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Ντόη, Ροντινέι, Σαμασέκου, Χουάνγκ (90' Ρέτσος), Κανός (80' Μασούρας), Φορτούνης (72' Βρουσάι), Μπιέλ, Μπακαμπού (73' Ελ Αραμπί).